Gönderen Konu: Saç Ekimi Nedir  (Okunma sayısı 1532 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Orhan Veli

  • Administrator
  • *
  • İleti: 230
  • Forum Puanı: 12
    • Profili Görüntüle
Saç Ekimi Nedir
« : 06 Mart 2018, 14:05:21 »
Saç Ekimi Nedir?
Saç ekimi; dökülmüş veya seyrelmiş saçların restore edilmesi, yeniden yerine koyulabilmesi amacıyla yapılan estetik cerrahi bir operasyondur. Aslında yapılan işlem, Plastik cerrahinin temeli olan otolog (kişinin kendisinden alınana) doku nakli işlemidir. Plastik cerrahinin temel amacı kişinin görünümünü iyileştirmek, böylece kendisiyle ve çevresiyle barışık bireyleri topluma kazandırmaktır. Saç ekimi de bu amaca hizmet eden en temel ameliyatlardan biridir.

Kaş, sakal ve bıyık eksikliklerinde, bu alanların onarımı/ekimi için materyal olarak yine saç bölgesinden alınan kıl kökleri kullanılmaktadır. Bu nedenle saç ekimi tanım kapsamına kaş ekimi, sakal bıyık ekimi de girmektedir.

Ülkemizde yaygın olarak yapılmaktadır. Ülke genelinde aynı standart kuralların uygulanması gerekmektedir. Saç ekimi öncelikle cerrahi bir işlemdir ve bütün cerrahi işlemlerde uyulması gereken kuralların tamamına adım adım uyulmalıdır.

Saç ekim yöntemi ikiye ayrılmaktadır:
1. FUE (foliküler ünite ekstraksiyonu)
2. FUT (foliküler ünite transplantasyonu)

Foliküler ünite: Birbirine çok yakın duran 2-3 saç telinin oluşturduğu kümeler

Mikrogreft: 1 veya 2-3 saç teli içeren, başka bir değişle foliküler ünite içeren minik deri dokusu.

Donör alan: İki kulak arasındaki ense bölgesinde kalan dökülmeye genelde direnç gösteren saçların bulunduğu kısım. Nadir olarak göğüs kılları, sakal kılları da verici kıl kökü olarak kullanılabilir
 Op. Dr. İlhan Serdaroğlu
saç ektirme , saç ekimi sonuçları