Gönderen Konu: doktorlar ve uzmanlarla söyleşilerim  (Okunma sayısı 2374 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ruhi Mücerret

 • Moderator
 • *
 • İleti: 723
 • Forum Puanı: 24
  • Profili Görüntüle
doktorlar ve uzmanlarla söyleşilerim
« : 20 Mart 2018, 11:26:17 »
arkadaşlar DEĞERLİ  bir  hocayla konuştum ismini  açıklamıyorum..samimi konuştuk...
-neden 2000 greftte bir hastanın  saçları iyi olurken diğerinin sonuç hüsran olabilir  bu fark neden  olur...??

CEVAP:tabiki burda en önemli husus kişinin saç kalitesi ve çıkan greftlerin 3 lü 4 lü hatta 5 li olması..kimisinde 2 li greft bile zor bulunuyor..kimisinde ise tekli greft yok hepsi ikili üçlü..bu durumda da ekilen 1 greft kiminde 5 saç teli kiminde 1 saç teli veriyor..yani sıklığı belirleyen en önemli husus greft kalitesidir...

-peki bunun için hem  greft kalitesine  ve açıklığına bakarak ekilecek kökü belirliyorsunuz o zaman ?

CEVAP :tabikide bir hastada saç kalitesi iyi ise aynı açık alana 2000 greft gider diğerinde aynı açık alana 4000 bu tamamen greftin kalitesi..yani tek greftten çıkan 4 saç teli aynı alanı kolayca kaplarken.diğerinde bunun için 2 3 greft gerekiyor..yani saçın mikron oranı ve greftin tekli yada çoklu olması sonucu belirliyor..

-kötü ekimleriniz varmı ?

CEVAP :evet var her doktorunda var..emin olun bu tamamen bizle ilgili değil..kısaca şöyle özet geçeyim..kan dolaşımı bile ekimin sonucu için çok çok önemli..

-ileride saç ekiminde yeni gelişmeler olacakmı ?

CEVAP:tabiki olacak hemde çok uzun süre zarfında değil

-ekim sonrası çıkma süresi nedir genel olarak

CEVAP : 1 yıl kesinlikle bu kişiden kişiye değişse de metobolizmaya göre, kesin olarak 1 yıl beklenilmeli .

-anladığım kadarıyla donör çok önemli ama doktorunda iyi olması fark yaratır..

CEVAP:evet önemli hatta belirleyici..şuan bir çok klinik uzman doktor hatta sağlıkçı diyelim:) genel olarak saç ekiyorlar belli bir standart yakalandı eskisi kadar çok kötü sonuçlar çıkmıyor..ama fark yaratan cerrahlarımız var ekimin açısı sıklığı çok önemli en önemliside donördeki kaliteye göre ekim yapmak..yani dar bir alanda çalışıyorsan greft kaliteli 3 lü hatta 4 lü ise sık bir ekimle o hasta gayet sağlıklı  ve sık saçlara kavuşuyor..ama greft kalitesiz orta seviye ise alanı kapatıyoruz..yinede mutlu oluyor hasta....bugün bütün doktorlara bakın bir ekimi muhteşemken diğer ekimi orta seviye ise o hastanın donöründen yada  kullanılan greft syısıdır..bugün  5000 greftle norwod 6 7 de sık bir şekilde  kapatılır,, aa  süper bir ekim ben bu doktora yaptırayım bende böyle olacağım dersen yanılırsın..tabikide doktor iyi iş çıkarmıştır ama greftte kalitelidir.. sende 7000 greftle olur o donörün orta seviye ise..5000 greft yüksek bir grefttir  dediğim gibi kaliteliyse hastanın donörü..yapan uzmanda işin ehli ise çok çok iyi sonuçlar alınır..

-mikromotormu manuelmi?

CEVAP:kimin aldığına ve kullandığına bağlı :)

-finansterid

CEVAP önermiyorum saç kalitesini arttırmak  donördeki saçları ve ekilen saçları  kalınlaştırmak için veriliyor..işin biraz çiçeklenmesi için. hem finasterid kullandır hem 5000 greft ek sonuç iyi olacaktır.kaçınılmaz uzmanımız da iyise...ama.bırakılınca cansızlık ve kalite düşüklüğü olacaktır..uzun süreli kullanımlarda sıkıntı çıkarabilir kullananlara sözüm yok ama ben tavisye de bulunmam..

-tek seansta 5000 ekenler var

CEVAP:greftlerin ömrü  açısından ÇOK BEKLEMEDEN EKİLMELİ GREFTLER önermiyorum aynı gün içinde yüksek greft ekimlerini  5000 greft 2 güne yayılmalı ... .3000 3500 GREFT GEÇİLMEMELİ  TOTAL BİR EKİMDE AYNI GÜNDE YAPILIYORSA ..
 yani her doktor her hastayı kabul etmez grefti sağlıklıysa iyi sonuç alacağını bilir doktor anlar..riskli ekime girmez hastaya olamayacağını söyler genelde sonuçları iyi olan doktor arkadaşlarımız hasta seçer ,,olması gerekende böyledir .diğeri risktir sonuç yüzde ellidir
 
TEŞEKKÜRLER .....
NOT.işin püf noktaları çok arkadaşlar bu benim söyletebildiğim :))daha ne detaylar vardır..bazı ÜST DÜZEY doktorların neden her hastayı kabul etmediğini anladım:))özellikle  hep dar alana  1500 2000 eken biri var ki ..onun neden risk almadığını hasta seçtiğini net anladım
saç ektirme , saç ekimi sonuçları
« Son Düzenleme: 20 Mart 2018, 11:33:10 Gönderen: Ruhi Mücerret »

Çevrimdışı Ruhi Mücerret

 • Moderator
 • *
 • İleti: 723
 • Forum Puanı: 24
  • Profili Görüntüle
Ynt: doktorlarla söyleşilerim
« Yanıtla #1 : 20 Mart 2018, 11:27:48 »
  söyleşilere devam ediyorum. öncelikle denizlide hizmet veren Özgür hocamıza samimi açıklamalarından ve bilgilendirici sohbeti için teşekkür ederim..
    Özgür Nalbant 1998 yılında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirerek Tıp Doktoru ünvanını aldı. 2003 yılında Medikal Estetik Uygulama Sertifikasını aldı. 2004 yılından beride denizlide saç ekim işlemlerine başlamıştır.
   evet söyleşiye geçelim...

soru: alımda hangi teknik

cevap .mikromotor kullanıyorum.

soru:mikro motor hakkında bir çok yorum var sizin tecrübeniz görüşünüz

cevap:mikro motorda önemli olan devirdir düşük devirde kullanılması gereklidir.yüksek devirde kullanmak köklere zarar verir en önemli detay budur.malesef türkiye de mikromotor kullanmayı bilmeyen kişiler hem donörü hemde greftleri heba ediyorlar..eğer mikro motoru düşük devirde kullanıp sabırlı bir işçilik ve  homojen alım yaparsan manuele çok yakın sonuç alınır donör bölgede.

soru:mikro motor neden yanlış kullanılıyor

cevap..mikroyu yüksek devirde kullanmak zamanı hızlandırır yani daha kısa zamanda işlem biter ama greftler ölür. bu tamamen daha çok ekim yapmak için .bu şekilde işlem yapan yerlere dikkat edin mikromotor tecrübe ister..ben günde 1 ekim yaparım ve düşük devirde alım yaparım.arkadaşlar yüksek devirde alım yaptırmayın bu çok önemli

soru:hocam kaç greft alınmalı maksimum

cevap .4000 grefti geçen ekimleri doğru bulmuyorum.ben 4000 grefti geçmiyorum planlama çok önemli.

soru :sakaldan greft

cevap:gerek görmüyorum .yapmıyorum sadece ense bölgesindeki donörü kullanıyorum

soru:ekimi belirleyen faktörler

cevap onlarca nedeni var sadece doktor değil,  vitamin eksikliğinden tutun travmatik detaylara kadar.yani bünyede çok önemli..ben kimseye vaat vermiyorum bu konuda çok gerçekçi davranmaya çalışıyorum önemli olan hastanın mutlu olması beklentisi..

soru:norwood 7 ekimi

cevap:ekimle mutlu olma şansı düşük bir dökülme tipi ,bugüne kadar 2 hastam oldu .beklentilerini anlattılar samimi konuştuk ikisininde beklentisi oranında başarı sağladık 2 side memnun oldu..ben ekim olmayacak hastaya saç ekimi gerçekleştirmiyorum ektiğim kadar ekmediğim hasta sayısı var.

soru:ekimi siz mi yapıyorsunuz

cevap :ekimi değil traşı bile ben yapıyorum (baya güldük )ekimde alımı kanalları açmayı anesteziyi  ön çizgiyi bütün ekimi ben yapıyorum yıllardır beraber çalıştığım yardımcı hemşirelerim var evet ekimi ben yapıyorum

soru:deniz spor güneş

cevap: 1 ay sonra hafif tempolu spora başlayabilirsiniz .denize 1 ay sonra bone takarak yada şapkayla kesinlikle 1 ay içinde güneşe maruz kalmayın koruyun..bunlar 2 ay sonra normal rutin şekilde yapılabilir.

soru:sigara

cevap:sigarayı önermiyorum

soru:ekim sonrası ilaç

cevap: biotin hemen başlanmalı ben ekimden 3 hafta sonra akşam yatmadan 1 2 fıs kanlanma olsun diye minoxil öneriyorum

soru:günde kaç ekim yapıyorsunuz

cevap :ben günde 1 ekim yaparım

soru:ekimi kim yapmalı

cevap:benim kişisel görüşüm ekimi doktorların yapması yönündedir ..tabi ki de yardımcı hemşireleri teknikerleri olacak ama ekimin başından sonuna kadar doktor bulunmalı

soru :fiyat nedir hocam

cevap:her ocak ayında fiyat politikamız değişiyor
  evet özgür hocamıza cevaplarından dolayı teşekkür ederim
« Son Düzenleme: 20 Mart 2018, 11:33:44 Gönderen: Ruhi Mücerret »

Çevrimdışı Ruhi Mücerret

 • Moderator
 • *
 • İleti: 723
 • Forum Puanı: 24
  • Profili Görüntüle
Ynt: doktorlar ve uzmanlarla söyleşilerim
« Yanıtla #2 : 20 Mart 2018, 11:29:33 »
son zamanlarda  ekimlerini forumlar da sık gördüğümüz şahin çelikle söyleşi gerçekleştirdik . özellikle bazı cevapları saç ektirecek arkadaşların dikkat etmesi gereken hususlar.. kendisine  verdiği tavsiyeler ve cevapları için teşekkür ederim..olduğu gibi yayınlıyorum..
             
                   2001 Hacettepe Anestezi Teknikerliği mezunuyum. Gazi Üniversitesi’nde  devlet memurluğu sırasında tanıştığım bir doktor sayesinde saç ekimine başladım. Yaklaşık beş buçuk yıldır saç ekimi yapmaktayım. Farklı iki kurumda çalıştıktan sonra ayrıldım. Lifehair Ankara olarak devam etme kararı aldım. Şu an Ankara’da özel bir hastanede saç ekimi yapmaktayım.

Soru:    Hangi yöntem ile saç ekimi yapıyorsunuz?
Cevap: Micromotor kullanıyorum. Daha önce manuel punch da kullandım. Aralarında fazla fark olmayınca micromotor ile devam ettim.

Soru: Neden micromotor? Manuel punch daha sağlıklı değil mi?
Cevap: Aslında her iki yöntemdeki kural aynı. Alıncak greftlere minimum zarar vererek kökleri toplamak. Maalesef bizim sektör maximum greftler ekerek çok iyi bir sonuç veriyormuş izlenimi verdiği için manuel punch ile hem zaman hem de güç kaybı olduğu için micromotor kullanmaya devam ettim. Micromotorda devir hızını yavaş ve kullanılan punch greftlerin kalınlığına göre ayarladığım zaman arada çok bir fark olmuyor. Micromotor devrini yüksek punchı kalın kullanarak hastaların dokularına zarar verildiğini görüyorum. Hem form sitesinde hem de görüşmeye gelen hastalarda . Tıp camiasında bir söz vardır. “Primum non nocere” - (Önce zarar verme)

Soru: Kullanılan punchın önemi var mı?
Cevap: Tabi ki punchın çok iyi kesmesi lazım ki düşük devirde rahatça kullanılabilsin. Bir de punchı mümkün oldukça küçük kullanmak gerekiyor.

Soru: Bir günde maximum kaç greft ekiyorsunuz?
Cevap: Bir günde maximum 3500-4000 greft ekilmesinin doğru olduğunu düşünenlerdenim. Aslında 3500 üzeri bile sağlıklı değil ama bizim sektör maximum greftlerle yarıştığı için bende 4000’e kadar çıkıyorum önemli olan kaç greft ektiğin değil ektiğinin kaç tanesi çıktığıdır.

Soru: Vücut kıllarından ekim yapıyor musunuz?
Cevap: Göğüs ve sırt kullarından yapılan ekimlerin sadece fantezi olduğunu düşünüyorum :). Sakal bir nebze olabilir o da sadece sıklaştırma için kullanılır. Göğüs ve sırt kılları kalıcı değildir. 2-3 yıl sonra dökülme ihtimali çok yüksektir.

Soru: Saç ekim kriterleriniz?
Cevap: Hastalarıma ilk sorduğum soru “Yaşınız Kaç?”. Önce yaş sonra donör bölgenin saç yoğunluğu. Örneğin 35 yaşından önce kesinlikle vertex ekimi tavsiye etmem. 25 yaşındaki hastalar vertex ekimi istiyor.”Daha dökülmen yeni başlamış bekle ön hattın dökülsün oraya ekim yaptır.” diyorum ama dinlemiyorlar. Ben olmaz diyorum gidip başka bir ekim merkezinde ekim yaptırıyor. Saç ekimini çok iyi planlamak gerekiyor. Bulunduğun zamanı kurtarmak için değil en az 35 yaşında olduğunu düşünerek ekim yapılmalı. Gelen görüşmelerde bir de şunu duyuyorum. “Ama bana geri kalan saçlarımı koruyacaklarını ve dökülmeyeceğini söylediler.” Bunlara sadece gülüyorum. PRP ile dökülme duracakmış.

Soru:PRP’nin koruduğunu düşünmüyor musunuz?
Cevap: PRP gerçekten çok faydalı bir uygulama. Sadece saç ekiminde kullanılmıyor. Diş, ortopedi, güzellik, fizik tedavi alanlarında kullanılıyor ve faydası çoktur. Ama saç dökülmesini tamamen durdurmaz. Sadece var olan saçı canlandırır ve güçlendirir. Dökülmeyi bir müddet erteler. Asla genetik saç dökülmesinin önüne geçemez. Bu sadece PRP olarak düşünmeyin hiç bir ürün genetik saç dökülmesinin önüne geçemez. Dediğim gibi sadece süreyi erteler.

Soru: Saç ekimini doktor mu, yardımcı personel mi yapmalı?
Cevap: Saç ekimi cerrahi bir işlemdir ve doktor ile beraber yapmak en doğrusudur. Türkiye’de yapan doktor sayısı 2 elin parmağını geçmez sanırım.Soru:Neden doktor yapmıyor?
Cevap: Hep şu örneği veririm. Bir botox uygulaması 700-1000 TL aralığındadır ve kazancı 500 TL civarındadır. Günde 6 botox yapsa 3000 TL kâr eder ve işlem maximum 10 dakika sürer. Toplam 1 saatte 3000TL ve hastalar her 6 ayda bir tekrar yaptırmaya gelir. Sen olsan hangisini yaparsın?

Soru: Ekimin hangi aşamalarını yapıyorsunuz?
Cevap: Greftlerin alınması ve kanal açma işlemini ben yapıyorum. 2 arkadaşım da ekim işlemini yapıyor.

Soru: Saç ekimi araştıranlara tavsiyeleriniz nelerdir?
Cevap: Saymakla bitmez. Öncelikle en çok duyduğum, doğru olmayan sözlerden başlıyorum.

Ekilen saçlar dökülmez = 35 yaşın üstünde isen evet doğru
Alınan köklerin yerine yenisi geliyormuş :)
Kalan saçlarınızı koruyacağım :)

 Kusura bakmayın ama bunları çok duymaya başladım. Saç ekim sektörü böyle giderse ilerleyen zamanda çok kötü sonuçlar bizi bekliyor olacak.

        1-  Hiçbir manav çürük malını tezgah önüne koymaz. Çok iyi araştırma yapın ve tek bir yere bağlı kalmayın. Gidin yüz yüze görüşün. Hayatında belki de bir kez yaptıracağın bir işlem. Ömrünün sonuna kadar her aynaya baktığında pişmanlık duymak istemezsin sanırım.

       2) Yaşınız 35 altında ise maximum greftler ektirmeyin. Geleceğin size neyin getireceği belli değil. Revizyon veya 2. seans için donör bölgenizde saç kalsın. Para bir şekilde kazanılır ama giden kökler geri gelmez.

    3) Saç ekiminde altın kural açıklık ne kadar az sonuç o kadar güzel

 Şahin Çelik
« Son Düzenleme: 20 Mart 2018, 11:34:11 Gönderen: Ruhi Mücerret »

Çevrimdışı Ruhi Mücerret

 • Moderator
 • *
 • İleti: 723
 • Forum Puanı: 24
  • Profili Görüntüle
Ynt: doktorlar ve uzmanlarla söyleşilerim
« Yanıtla #3 : 20 Mart 2018, 11:32:20 »
arkadaşlar x forumda yaptığım diğer söyleşiler geri plana atılıp sadece hakan doğanayla yaptığım sabitlenmiş  ön sayfaya, nickim alice 66 yapılmış ,,yaptığım söyleşileri buraya aldım devamı gelecektir.
« Son Düzenleme: 20 Mart 2018, 11:41:51 Gönderen: Ruhi Mücerret »

Çevrimdışı emeklikel

 • Moderator
 • *
 • İleti: 2897
 • Forum Puanı: 41
  • Profili Görüntüle
Ynt: doktorlar ve uzmanlarla söyleşilerim
« Yanıtla #4 : 20 Mart 2018, 13:53:55 »
bir 6 daha koysalarmış satanislerin sayısı oluyor galiba 666 iyi karalarlardı seni

Çevrimdışı Beşir FUAD

 • Moderator
 • *
 • İleti: 217
 • Forum Puanı: 16
 • Sonsuzdan geri saymak
  • Profili Görüntüle
Ynt: doktorlar ve uzmanlarla söyleşilerim
« Yanıtla #5 : 21 Mart 2018, 21:52:49 »
Orada konu açan arkadaşların burada konu açmasını doğru bulmuyorlar ama senin şöylesierini de tepe tepe kullanıyorlar. Etik değil deniliyor.Bu zaten bilgi forumu .Amac insanları bilgilendirmekse yeni açılan forumu karalamak değil hatta yenilerini desteklemektir doğru olan ha amaç insanları bilgilendirmek değilde başka çıkar gözetiliyorsa o ayrı tabi
Sen eski söyleşilerini bizimle paylaş arkadaşım bırak onlarda kulanmaya devam etsin röportajları
Yeni roportajlar için de herkes kendi forumundan sorumlu olur
« Son Düzenleme: 22 Mart 2018, 07:56:13 Gönderen: Beşir FUAD »

Çevrimdışı emeklikel

 • Moderator
 • *
 • İleti: 2897
 • Forum Puanı: 41
  • Profili Görüntüle
Ynt: doktorlar ve uzmanlarla söyleşilerim
« Yanıtla #6 : 21 Mart 2018, 22:20:21 »
burda konu açtırmayıp burdaki uyenin roportajlarını kullanıyorlarsa bu kimseye onem vermediklerini kendilerini buyuk gorduklerini gosterir ne yaparlarsa yapsınlar kendilerini haklı goruolar bu kendini buyuk gormekten kaybaklanıyor

Çevrimdışı Ekstrem

 • Fanatik Üye
 • *****
 • İleti: 1811
 • Forum Puanı: 41
  • Profili Görüntüle
Ynt: doktorlar ve uzmanlarla söyleşilerim
« Yanıtla #7 : 21 Mart 2018, 22:58:31 »
Her bilgi bizim için önemlidir, uzmanlardan direk güzel söyleşiler olmuş.

Çevrimdışı secret115

 • Usta Üye
 • ***
 • İleti: 204
 • Forum Puanı: 12
  • Profili Görüntüle
Ynt: doktorlar ve uzmanlarla söyleşilerim
« Yanıtla #8 : 23 Mart 2018, 17:14:47 »
Çok faydalı bilgiler eline ayağına sağlık hocam
Bir atasözü der ki;
“Ne ekersen onu tararsın.”

Çevrimdışı Boomah

 • Forum Üye
 • *
 • İleti: 5
 • Forum Puanı: 0
 • Cinsiyet: Bay
  • Profili Görüntüle
Ynt: doktorlar ve uzmanlarla söyleşilerim
« Yanıtla #9 : 06 Aralık 2019, 03:50:39 »
Teşekkürler bilgiler için